Warto wiedzieć

Kariera w branży IT

Zapraszam do zapoznania się z poradnikiem  przygotowanym dla osób szukających sposobu na zamianę swojego hobby w ścieżkę kariery. Dowiecie się z niego:

  • jakie zawody przy tworzeniu gier cieszą się największym powodzeniem
  • jakie wykształcenie ułatwia start w branży
  • jak szukać praktyk, konkursów i możliwości dofinansowania.

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/gry-komputerowe-zawody

Praca zdalna

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna nazywana inaczej telepracą lub e-pracą, dlatego że freelancer wykorzystuje nowoczesne technologie, a wyniki swojej pracy przesyła pracodawcy przez internet. Kontaktuje się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej i internetowych komunikatorów. Dokładnie kwestię tę dookreśla kodeks pracy:

Art. 675 § 2 Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Trendy w wynagrodzeniach w 2020.

Wzrost wynagrodzeń zależy od kilku czynników: PKB, inflacji, produktywności pracy, a także bezrobocia.

Prognozy na 2020 rok mówią o korzystnych wynikach dla wszystkich tych wskaźników. Komisja Europejska przewiduje, że bezrobocie wyniesie 3,6 %., a PKB wzrośnie o 3,3%.  

Daje to perspektywy na dalszy, szybki wzrost wynagrodzeń, które – zdaniem KE – będą rosły szybciej niż wydajność polskich pracowników.

Idealne CV - których informacji nie pomijać?

Firma doradztwa personalnego Michael Page zadała pytanie rekruterom z 12 krajów (m.in. Niemiec, Włoch, Francji, Polski, Hiszpanii, Szwecji czy Turcji) na temat tego jak powinno wyglądać idealne CV i czego absolutnie nie powinniśmy w nim pomijać:

1. Wymienianie wszystkich stanowisk, które zajmowaliśmy w danej firmie

Asertywność

Używamy tego słowa dość często, chociaż nie dokońca znamy jego definicje. Wiele osób sprowadza asertywność do umiejętności odmawiania, mówienia "nie". W rzeczywistości jets to zdecydownie szersze pojęcie. Asertywność oznacza również:

Młodzi boją się pracy

Raport Polskiej Rady Biznesu: Młodzi boją się pracy

Niepewni siebie, bojący się porażki. Bywa, że ich lęk budzi nawet perspektywa kontaktów z szefem i współpracownikami. Obawiają się, że będą mało zarabiać, choć ich finansowe wymagania nie należą do wygórowanych. Studenci i absolwenci czują lęk przed pracą.

Klauzula o przetwarzaniu danych

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych, o czym mówi ten zapis?

Według Polskiego prawa zgoda służy do tego aby nasze CV mogli przeglądać pracodawca i osoby zajmujące się procesem rekrutacji w firmie do której aplikowaliśmy.
Bez naszej dodatkowej zgody przekazywanie dokumentu czy zawartych w nim informacji firmom zewnętrznym jest niezgodne z polskim prawem. Klauzula o ochronie danych osobowych obowiązuje jedynie w Polsce, w europie zachodniej w krajach takich jak Niemcy, Francja, Holandia, Wielka Brytania itd. klauzula nie występuje.

Zły kandydat

30 rzeczy, które pozwolą poznać złego kandydata aplikującego na wolne stanowisko.

Nie tylko to, co mówi, ale także jak mówi i w jaki sposób się zachowuje rozmówca, powinno zwrócić uwagę drugiej strony. Najczęściej już podczas pierwszego spotkania można dostrzec oznaki, które zwiastują złego kandydata do pracy.

"Doszliśmy na rynku pracy do ściany"

"Doszliśmy na rynku pracy do ściany". Jest najgorzej od 2009 roku [Raport]

 

40 proc. polskich średnich i dużych firm informuje, że brakuje odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów do pracy. W kolejnych latach ten problem może się pogłębić co  wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

Kreatywne CV - czy dla każdego?

W ciągu ostatnich lat kreatywne CV stało się popularnym sposobem na zwrócenie uwagi pracodawców. Portale internetowe przyciągają użytkowników licznymi wzorami niebanalnych aplikacji, których stworzenie zajmuje do kilkunastu minut. Kolorowe zdjęcia, grafiki, wykresy, diagramy, tabele i wiele innych form aplikacji zdaniem poszukujących pracy coraz częściej cieszy oko rekrutera – ale czy na pewno?

Job-hopping wkracza do Polski

     Job-hopperzy to osoby, które często zmieniają pracę. Termin pochodzi z USA, gdzie statystyczny pracownik przez całą swoją karierę pracuje dla kilkunastu pracodawców. Przez dziesiątki lat średnia dla pracującego Polaka wynosiła zaledwie kilku. Nie zmieniło się to nawet podczas transformacji ustrojowej, kiedy to bezrobocie znacznie wzrosło, a niepewność pracy utrzymywała się na wysokim poziomie. Pracownicy wierzyli w to, że dobra praca to stała praca. W ostatnim czasie ten trend ulega jednak zmianie. Na polskim rynku pracy pojawia się coraz więcej „skoczków”.

Barometr zawodów

Zapraszam do zapoznania się z wynikami badania, w którym m.in. brała udział nasza szkoła.

Renesans techników i zawodówek

Renesans techników i zawodówek, czyli koniec masowego studiowania w Polsce

Najnowszy raport Gumtree „Absolwentki z fachem w ręku”, w ramach III edycji programu Gumtree Start do Kariery udowadnia, że:

Strony

Subscribe to RSS - Warto wiedzieć