ZSZ na Ukrainie

W dniach 24 do 28 września uczniowie ZSZ w Wolsztynie byli na wycieczce w Kijowie na Ukrainie. Wycieczka była efektem wielomiesięcznych przygotowań. 

Pierwszą atrakcją był zapewne przelot z Wrocławia do Kijowa samolotem Airbus A320 liniami WizzAir. Jeszcze tego samego dnia odwiedziliśmy główny plac Kijowa - Majdan Niezależności. Ponadto udało nam się zwiedzić lub odwiedzić między innymi: port rzeczny, zegar kwiatowy, ławrę peczorską, muzeum II wojny światowej. Do niewątpliwych atrakcji zaliczamy również rejs statkiem po Dnieprze, wjazd na punkt widokowy kolejką (kijowski funikular).

Chcielibyśmy też wspomnieć o naszej wizycie w Domu Polskim - ośrodku nauczającym języka polskiego w Kijowie. Uczniami Domu Polskiego są zarówno kilkuletnie dzieci, jak i emeryci. Zostaliśmy tam bardzo ciepło przyjęci a na koniec zorganizowano miły i smaczny poczęstunek. Przy tej okazji bardzo dziękujemy za dary, które ofiarowała młodzież i pracownicy ZSZ w Wolsztynie dla uczniów Domu Polskiego. Dary zostały przekazane na ręce tamtejszej Pani Dyrektor.

Warto też wspomnieć o świetnej ukraińskiej kuchni, którą mieliśmy okazję spróbować a także o klimatycznych wnętrzach niektórych restauracji.
Po mieście poruszaliśmy się wszystkimi dostępnymi środkami lokomocji: autobusem, trolejbusem, metrem i marszrutką. Całość atrakcji dopełnił lot powrotny z Kijowa do Bydgoszczy samolotem Embraer 175 w barwach naszego narodowego przewoźnika - LOT-u. 

Projekt Kijów 2018 uważamy za bardzo udany. Organizatorzy: p. Samuel Tkaczyk, p. Marcin Bernas

Klasy uczestniczące w projekcie: 4BL i 4L1