Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na Uniwersytecie Zielonogórskim

Dnia 4 marca 2016 r. uczniowie z ZSZ w Wolsztynie  : Daria Przymuszała z klasy 1E, Bartosz Mrozkowiak i Wojtek Przybyła z klasy 3I z polonistką Eweliną Mikołajczak świętowali obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wzięli udział w konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych "Potyczki z polszczyzną", zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego i Instytut Filologii Polskiej UZ (współorganizatorką potyczek była dr Irmina Kotlarska). Wysłuchali również wykładu dr. hab. prof. UZ  Piotra Kładocznego "Świat dźwięków w języku".

Uczniowie przez dwie godziny zmagali się z zawiłościami polszczyzny. Pisali arcytrudne dyktando najeżone wyrazami hoży, chyży, na co dzień i pięćdziesięcioipółtysięcznym ekwiwalentem dukatów, zgadywali polskie przysłowia: "Psy szczekają, karawana idzie dalej", "Wybiera się jak sójka za morze". Bawili się związkami frazeologicznymi, grając w kalambury (nasza drużyna pokazywała związek frazeologiczny - w gorącej wodzie kąpany). Homonimy nie miały przed nimi tajemnic np.: Pośród plemion Indian lekarz powie do pielęgniarki : Weź szczepionkę i .................

Drużyna z ZSZ poznała pochodzenie swoich imion, z imienia jednego z bohaterów "Trylogii" Sienkiewicza - Longinus Podbipięta - utworzyła piętnaście wyrazów  w języku polskim, rozszyfrowała archaizmy i odpowiadała na pytania z wiedzy o języku.
W przerwie między zmaganiami  uczniowie przyglądali się multimedialnej  instalacji  Andrzeja Bednarczyka "Biblioteka Narcyzów". Świat Narcyza Kolczastego, Okultysty, Nielota czy Narcyza Wielu Słów dzięki nowoczesnej technice był dostępny dla wszystkich chętnych, którzy nie bali się założyć słuchawek na uszy.