Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych na praktykach zagranicznych w Frankfurcie nad Odrą i Brandenburgu

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie odbywali praktyki w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie wzięło udział 32 uczniów, którzy zostali wybrani drogą rekrutacji. Przed wyjazdem otrzymali przygotowanie językowo-pedagogiczne oraz zostali zaopatrzeni w stosowną odzież roboczą.

Jako pierwsza do Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego w Frankfurcie nad Odrą udała się w terminie od 27.11.2016 do 09.12.2016 grupa 16 uczennic kształcących się w zawodach: kucharz i technik technologii żywności. W dwuosobowych zespołach dziewczyny przygotowywały śniadania, przeróżne potrawy obiadowe oraz desery. Po porannej odprawie, na której każdy zespół otrzymywał zadania do realizacji na dany dzień, poszczególne grupy przygotowywały: zastawę stołową, wykonywały wyszukane formy w maśle, przyrządzały zawsze inną zupę poranną, piekły różne chleby i bułki, przygotowywały dania na ciepło, w wyszukany sposób dekorowały tace z wędlinami, serami, warzywami i egzotycznymi owocami. Uczennice dobrze radziły sobie językowo, oprócz tego poprawiały znajomość języka niemieckiego podczas zajęć w kuchni i po zakończeniu pracy. Popołudniami albo w dni wolne od zajęć praktykantki nie miały powodów do nudy. Na terenie internatu do dyspozycji jego mieszkańców były: gabinet fitnessu gdzie nigdy nie brakowało chętnych do poprawienia swojej sylwetki, poza tym bilard, tenis stołowy i piłkarzyki były świetną rozrywką i dawały możliwości nawiązywania międzynarodowych znajomości. Podczas wyjazdu do Berlina zwiedzaliśmy Reichstag, Muzeum Historii Naturalnej, imponujący dworzec główny. Dużą atrakcją dla młodzieży było zwiedzanie Frankfurtu, podziwialiśmy Kościół Mariacki, historyczny Ratusz, Muzeum Kleista, i Collegium Polonicum w Słubicach. Ze względu na sprzyjającą porę roku, nie mogło zabraknąć wizyty na lodowisku miejskim, która dostarczyła nam wiele zabawy.

 

Grupa mechatroników i mechaników samochodowych licząca 16 osób praktykowała od 28.05 do 10.06.2017 w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego w Brandenburgu. Wszyscy stażyści pod okiem opiekunów z zapałem przystąpili do realizacji powierzonych zadań. W oparciu o podane schematy wolsztyniacy z wielkim zaangażowaniem wykonywali układy elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne, których skala trudności rosła stosownie do szybkości wykonywanych zadań. Determinacja podczas pracy, autentyczna chęć zdobycia wiedzy oraz umiejętności praktycznych wzbudzały uznanie i podziw wśród opiekunów oraz nauczycieli zawodu reprezentujących stronę niemiecką. Bardzo ciekawym wydarzeniem była wycieczka do firmy Liebherr, znanego w świecie producenta maszyn budowlanych. Stażyści zapoznali się z historią rozwoju firmy oraz mogli sprawdzić się w obsłudze najnowszych koparek i ładowarek różnego typu. Wielką frajdę sprawiło wszystkim uczniom możliwość obsługi i kierowania maszynami na placu manewrowym, gdzie mogli w praktyce przećwiczyć kopanie fundamentów, załadunek na wywrotkę oraz przeładunek ziemi.

  Uczniowie szlifowali język niemiecki podczas zajęć teoretycznych i praktycznych oraz ćwiczyli nowe zwroty w czasie wieczornych spotkań kiedy wypełniano dzienniczki praktyk.

  W wolnym czasie na terenie internatu do dyspozycji jego mieszkańców były: siłownia gdzie nigdy nie brakowało chętnych do mocowania się ze sztangą, poza tym stale oblegane były: bilard, tenis stołowy, piłkarzyki, boisko wielofunkcyjne. Dwukrotny pobyt w Berlinie zaowocował wizytą w Muzeum Techniki, zwiedzaniem Reichstagu wraz z przewodnikiem oraz spacerem po centrum stolicy Niemiec. Dużą atrakcją dla młodzieży było zwiedzanie Brandenburga z jego dwoma ratuszami, podziwialiśmy również Kościół św. Katarzyny i wspaniałe mosty nad Hawelą. Nie zabrakło wyjazdu do pobliskiego Poczdamu znanego z zespołu parkowo-pałacowego Sanssouci. Dwutygodniowy, pełen atrakcji, pobyt w Brandenburgu minął uczestnikom projektu bardzo szybko.

  Uczniowie naszej szkoły mogli zdobyć nowe doświadczenia, nauczyć się staranności i dokładności w wykonywanej pracy, poza tym nauka języka, poznanie zachodnich sąsiadów ułatwią młodzieży odnalezienie się na wymagającym rynku pracy.

  Podczas uroczystej sesji Rady Powiatu dotyczącej spraw oświatowych uczniowie naszej szkoły przedstawili prezentację zrealizowanego projektu POWER - „Inwestuj w siebie – rozwijaj swoje talenty”, wzbudzając duże zainteresowanie radnych i dyrektorów szkół. Następnie Starosta Powiatu Wolsztyńskiego Pan Janusz Frąckowiak wraz z dyrektorem ZSZ Wolsztyn Panem Ireneuszem Rajmanem uroczyście wręczyli stażystom Europassy Mobilność. Dokument ten jest potwierdzeniem zdobytych umiejętności i doświadczenia oraz ułatwi uczniom znalezienie atrakcyjnej pracy na rynku krajowym ewentualnie otworzy możliwość zrobienia kariery zagranicą - dokument ten wydawany jest w dwóch wersjach językowych.

  Opiekunami stażystów byli Paulina Kędziora, Przemysław Wieczorek, Katarzyna Wiśniewska i Grzegorz Lemański a nad całością czuwali dyrektorzy: pan Andrzej Wawrzynowicz i pan Ireneusz Rajman.

   

  Realizowany projekt w całości finansowany jest ze środków unijnych. Kwota dofinansowania wynosiła ponad 221 tysięcy złotych.