Słowo od psychologa - do tegorocznych Maturzystów

Szanowni Maturzyści

W dniu dzisiejszym znaleźliście się na końcu edukacji na poziomie szkoły średniej. Jednak czas Waszej nauki i przygotowania do matury, jako uwieńczenia edukacji na tym poziomie jeszcze się nie zakończył. Jak to się mówi: "to co najlepsze jeszcze przed Wami". I tak też potraktujcie ten czas. Jak pewnie już wiecie podarowano Wam dodatkowe kilka tygodni, które mogą się okazać najważniejszym dla Was czasem. Czasem, w którym oprócz szansy na ostatnie "szlify" przed egzaminem maturalnym, zyskacie granicę, która będzie punktem przełomowym pomiędzy Waszym dotychczasowym życiem: dzieciństwem, beztroską, luzem, ograniczoną odpowiedzialnością, a dorosłością, dojrzałością, rozsądkiem i pełną odpowiedzialnością. Wykorzystajcie ten czas najlepiej jak możecie, ale też nie zapomnijcie o wspieraniu swojej kondycji psychicznej, czemu będą służyły spacery, ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia ilość snu - najlepiej we właściwych i przeznaczonych do tego porach dnia. Ważna jest też odpowiednia dieta i unikanie szkodliwych substancji, np. alkoholu itp. - nie sprzyja on właściwej kondycji psychicznej i higienie zdrowia psychicznego, ale to już pewnie wiecie (w końcu truliśmy Wam to przez wszystkie lata nauki w tej szkole).

Dzisiaj chcę Wam podziękować za wszystkie nasze kontakty, spędzone godziny w moim gabinecie, ale taż na zajęciach w gronie klasowym, na korytarzu szkolnym podczas przerw, jak również za godziny dyskusji przed drzwiami wyjściowymi - zainteresowani wiedzą o czym mówię.

Życzę Wam, by fizycznie opuszczenie przez Was murów naszej szkoły, nie oznaczało dla Was zerwania z nami kontaktu, bo przecież szkoła to nie mury, ale głównie życie które tu się toczy, to Wy - uczniowie i związane z Wami perypetie: przyjaźnie, pierwsze poważne sympatie, ale też rozsterki i niekiedy pierwsze poważne niepowodzenia oraz walka z nimi. Wiele przyjaźni, które nawiązaliście w naszej szkole, się skończy - taka jest czasami kolej rzeczy, ale jednego Wam nie wolno zrobić - nie wolno Wam zapomnieć, że szkoła, a przede wszystkim nauczyciele i inni pracownicy szkoły, których niekiedy trudno było spotkać na szkolnych korytarzach, a których praca przebiegała często w ukryciu, pracowali dla Was i Waszego dobrobytu i Waszej przyszłości. Życzę Wam, by to co nasza szkoła Wam dała: średnie wykształcenie i możliwość dalszego rozwoju, relacje z rówieśnikami, odpowiedzialność, ogładę i wiele innych niemożliwych do określenia dóbr - przyczyni się do umiejętności dokonywania właściwych wyborów. Macie w sobie wartości, jesteście wartościowi, nigdy nie pozwólcie sobie wmówić, że jest inaczej. Dzielcie się swoimi wartościami i niech świat czerpie z Was Wasze wartości.

"Życie to droga", a wiec życzę Szczęśliwej Drogi.