Zostań w domu

Refleksja i prośba pedagoga szkolnego

Za nami ponad tydzień, kiedy podjęto decyzję o zamknięciu szkół. Jak nam minął? Pewnie każdemu inaczej w zależności od miejsca zamieszkania, nastawienia czy innych czynników. Musimy jednak pamiętać, że ten nowy czas w naszym życiu może powodować różne reakcje emocjonalne. Im dłużej będzie trwał, tym będzie nam trudniej. Już dzisiaj niektórzy z nas nie pracują, bo nie mogą, inni zaś pracują, bo muszą. Zadajemy sobie wiele pytań: co z nami będzie?, jak to długo potrwa?, czy będę mieć pracę?, co będzie z egzaminami, maturą?, itd. Każdy z nas musi nauczyć się żyć w odmiennej rzeczywistości. Uszanujmy i nie zmarnujmy trudu wszystkich tych, którzy pomagają nam przeżyć ten koronawirusowy czas, a więc pracownikom służby zdrowia, sprzedawcom, kurierom, magazynierom, kierowcom i wielu innym osobom. Pamiętajmy, jak ważne jest dostosowanie się do zewnętrznych ustaleń: dbałość o higienę i unikanie bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. To wszystko jest kluczowe w zahamowaniu epidemii.

*Dlatego jeszcze raz proszę Was uczniowie nie gromadźcie się spędzając czas na domówkach, czy na mieście ignorując zalecenia władz.

Zaplanujcie swój domowy czas dzieląc go na naukę, rozrywkę i odpoczynek. Wykorzystajcie go do maksimum, choćby na to, by nauczyć się czegoś nowego. Może warto wrócić do swojego hobby,

zacząć ćwiczyć. Dzwońcie też do znajomych , kontaktujcie się z nimi przez social media. Zachowajcie spokój i nie nakręcajcie się wzajemnie. Wspierajcie innych. Nadrabiajcie zaległości szkolne, czytajcie książki, itd. Róbcie swoim domownikom niespodzianki w postaci posprzątania kuchni, czy przygotowania posiłku, itp. Pomysłów jest wiele. Bądźcie kreatywni.

*Nauczyciele przed Wami trudny czas pracy - zdalnej pracy. Pamiętajcie, by w tym wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek. Weźcie pod uwagę, że nie każdy uczeń ma w domu komputer czy drukarkę. Nie zapominajcie o tym, że Twój uczeń może mieć rodzeństwo, z którym musi podzielić się sprzętem. Nie przesadzajcie. Jeśli macie tylko jedną godzinę w tygodniu z daną klasą to nie zadawajcie tyle materiału, jak byście mieli trzy. Wszyscy musimy nauczyć się żyć w tych okolicznościach.

Rodzicie wyciszajcie emocje swoje i swoich dzieci. W sytuacji wątpliwości wyjaśniajcie sytuację, pytajcie, nie oskarżajcie. Kontaktujcie się z nauczycielami. Wspierajcie swoje dzieci i pomóżcie im rozplanować czas. Bądź obok.

Razem twórzmy nową rzeczywistość.

W razie pytań służę pomocą. Zachęcam do kontaktu wirtualnego przez dziennik lub za pomocą Messengera. Znajdziesz mnie tam pod linkiem Monika KM.