Praca zdalna

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna nazywana inaczej telepracą lub e-pracą, dlatego że freelancer wykorzystuje nowoczesne technologie, a wyniki swojej pracy przesyła pracodawcy przez internet. Kontaktuje się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej i internetowych komunikatorów. Dokładnie kwestię tę dookreśla kodeks pracy:

Art. 675 § 2 Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Telepraca sprawdza się w przypadku pracowników, którzy analizują i przetwarzają informacje. Wyniki pracy nie wymagają kontaktu fizycznego z pracodawcą lub są niematerialne. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w każdej dziedzinie. Polecana jest głównie dla przedstawicieli, tzw. wolnych zawodów - grafików, rysowników, copywriterów, specjalistów SEO,  redaktorów, tłumaczy, a także dla młodych rodziców, którzy chcą pogodzić pracę z opieką nad dziećmi.

Praca zdalna może mieć charakter regularny albo doraźny. O drugim przypadku mówimy w sytuacji wyjątkowej, np. pracownik musi być w danym dniu w domu, bo czeka na montera domofonu, w związku z czym pracodawca pozwala mu wykonywać swoje obowiązki w domu. Istnieje również klasyfikacja, biorąca pod uwagę ile czasu pracownik wykonuje swoje obowiązki zdalnie, zgodnie z nią e-pracę można podzielić na:

* permanentną - praca zdalna w pełnym wymiarze,

* naprzemienna - niektóre dni pracownik przepracowuje w domu, a inne w biurze,

* uzupełniająca - praca stacjonarna w pełnym wymiarze, w wyjątkowych sytuacjach pracownik zabiera pracę do domu.

Plusy pracy zdalnej dla pracodawcy

Zatrudnienie zdalnego pracownika może być jedyną okazją dla pracodawcy na pozyskanie specjalistów, którzy mieszkają daleko od siedziby firmy. Zdalny pracownik to także ograniczenie kosztów. Pracodawca nie musi organizować mu miejsca pracy w firmie i zapewniać sprzętu.

Współpraca z wieloma specjalistami, z różnych zakątków świata może odświeżyć wizję firmy. Wiedza pracownika może wnieść wartości dodane, dzięki którym firma rozwija się.  

Korzyści z pracy zdalnej dla pracowników

Największą zaletą wymienianą przez pracowników zatrudnionych zdalnie jest wygoda. Mogą pracować gdzie chcą, nawet w domu. Oszczędzają tym samym czas na dojazd do pracy, nie stoją w korkach. Oszczędności dotyczą także jadania na mieście w czasie przerw obiadowych.

Praca zdalna może iść w parze z większym wynagrodzeniem. Skoro pracodawca oszczędza na organizacji miejsca pracy i sprzęcie dla pracownika, może przeznaczyć więcej środków na jego pensję. Jednak nie jest to regułą, wielu pracowników zdalnych skarży się, że czują się jak pracownicy drugiej kategorii, słabiej opłacani i pomijani w awansach.

Praca zdalna - minusy dla pracodawcy

Podstawowym problemem jest kwestia zaufania. Pracodawca nie ma pełnej kontroli nad pracownikiem zdalnym, nie może w 100 % sprawdzić, czym zajmuje się pracownik w domu.

Praca w biurze to nie tylko wykonywanie zadań. Dla rozwoju przedsiębiorstwa ważna jest atmosfera, relacje międzyludzkie - wszystkie te elementy tworzą kulturę organizacyjną. Integracja zespołu sprawia, że liczy się wspólne dobro, rozwój firmy, a nie tylko indywidualny rozwój i osobiste cele zawodowe.

Jakie minusy wynikają z pracy zdalnej dla pracownika

Praca zdalna wymaga od pracownika przede wszystkim samodyscypliny. To on sam musi ustalić swój grafik i pilnować terminów. Higiena pracy, oddzielenie życia prywatnego od pracy może być trudniejsze, jeśli dom staje się miejscem pracy. Ponadto w domu na pracownika czyha wiele rozpraszaczy. Oczywiście, zależy to od indywidualnych predyspozycji.

Praca w domu to brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami, co może ograniczyć rozwój zawodowy. Liczba okazji uczenia się od kolegów i koleżanek spada.

Jeżeli praca zdalna polega na wykonywaniu zadań lub zleceń, trudność może sprawiać płynność finansowa, nieregularne zamówienia i niemożność przewidzenia dochodów. trudności mogą pojawić się przy tak prozaicznych czynnościach jak sprzedaż ratalna, czy tez uzyskanie kredytu.

źródło:https://poradnikprzedsiebiorcy.pl