13 grudnia 1981

Był taki czas, kiedy grudzień nie był czasem wesołym i serdecznym... Był niebezpieczny i bardzo trudny, pełnym wystrzałów i łez.

13 grudnia 1981r. w Polsce wprowadzono stan wojenny. Wywołało to wielki bunt wśród Polaków. W Kopalni Wujek w Katowicach rozpoczął się strajk a 16 grudnia pacyfikacja... Wielu zostało rannych a 9 górników zginęło. Wśród nich Zenon Zając, mieszkaniec Cegielska, uczeń szkoły w Rostarzewie. To z tych powodów nasza Szkoła zaprosiła świadka tamtych wydarzeń Przewodniczącego Komitetu Pamięci KWK "Wujek" Poległych 16 grudnia 1981 roku, Pana Krzysztofa Pluszczyka. Wystawę historyczną pt. "Kopalnia strajkuje... Strajk i pacyfikacja kopalni "Wujek" 13 - 16 grudnia 1981 r." otworzył Pan Ireneusz Rajman - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie. W spotkaniu uczestniczyli: Pan Michał Dzióbek - historyk-pracownik Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, Pan Janusz Mrozkowiak - Przewodniczący Rady Powiatu Wolsztyńskiego, Pani Janina Lenart Pełnomocnik Komitetu Pamięci na terenie woj. wielkoposlkiego, Pan Zenon Drożdżyński - Przewodniczący Rady Rodziców ZSZ w Wolsztynie oraz nauczyciele ZSZ w Wolsztynie wraz z klasami: Pani Sylwia Śliwińska z kl. 4L1, Pani Magdalena Bredla z kl. 4M, Pani Ewelina Mikołajczak z kl. 3E, Pani Katarzyna Kniat z 3L1. Wystawa wypożyczona od Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności jest czynna do piątku 13 grudnia 2019 r.