II wojna światowa

O II wojnie mówiło się już od czasu konferencji paryskiej i waszyngtońskiej. Plan ataku na Polskę przewidziany był na 26 sierpnia 1939 r. lecz Hitler wstrzymał decyzję ze względu na sojusz polsko-brytyjski i odmowę ataku na Polskę przez Włochy.

Fall Weiss rozpoczął się jednak 1 września 1939 r. a działania miały trwać dwa tygodnie. Prowokacja gliwicka 31 sierpnia 1939 r. stała się pretekstem agresji niemieckiej, wojska niemieckie weszły bez wypowiedzenia wojny 1 września o świcie bombardując przyczółki mostowe w Tczewie, miasto Wieluń a następnie Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku.

Polacy bronili kraju do końca, niejednokrotnie była to obrona termopilska lecz w wyniku przewagi i ataku w dniu 17 września 1939 r. drugiego sąsiada Polski ze wschodu – ZSRR, musieliśmy skapitulować. Ostatnie walki armii polskiej odbyły się w dniach od 2-5 października 1939 r. pod Kockiem.

Rozpoczęła się okupacja i ekspansja Hitlera na inne państwa. 

Okupacja - Represje i eksterminacja Polaków zgodna z polityką głoszoną w Mein Kampf . Wszystko zależne było od przydatności germańskim nadludziom.

Wśród zbiorów znajdują się dokumenty, legitymacje więźniów, atmosfera tego czasu przedstawiona w listach. Kartki żywnościowe, zdjęcia z obozu i innych miejsc. Wspomnienia więźniów przebywających w obozie jenieckim w Wolsztynie i samych Wolsztynian będących w obozach.

Broń - Nieodłączny symbol i narzędzie wojny, które na przestrzeni lat przeszło wielką zmianę. W Izbie posiadamy rakietnicę, łuski pocisków również przeciwlotniczych, bagnety z czasów powstania i II wojny światowej, maski przeciwgazowe.

Mundury - Osobisty atrybut żołnierza. Mundury Ludowego Wojska Polskiego – Kazimierza Kaczmarka i por W. Kutznera.

Ważnymi eksponatami są też zdjęcia żołnierzy - uczestników bitwy pod Monte Cassino Pana Kazimierza Pabicha i Józefa Zbyluta.

Galeria: