Archeologia

Początki działalności człowieka na naszych ziemiach. Znaleziska pochodzące z epoki kamienia a dokładnie neolitu a także epoki brązu i żelaza. Jest to czas od około 9000 – 8000 r. p.n.e. kiedy kończy się epoka lodowcowa na półkuli północnej.

 

 

Najstarsze znaleziska działalności ludzkiej na terenie Polski pochodzą sprzed 500 tys. lat z okolicy Trzebnicy. 100 tys lat temu na terenie Polski żyli neandertalczycy a 40 tys. lat temu pojawia się Homo sapiens.

Od połowy V do II tysiąclecia p.n.e. znaczna część dzisiejszej Polski zostaje skolonizowana, powstają pierwsze osady i dochodzi do rewolucji agrarnej – pojawia się rolnictwo i hodowla.

Na terenie Polski występowało kilka kultur archeologicznych związanych z przemieszczaniem się różnych ludów:

- łużycka (XV-IV w. p.n.e., ludy wznoszące osady obronne m.in. Biskupin ok. 1000 r. p.n.e.)

- pomorska (VII – III w. p.n.e.)

- lateńska (V – IV w. p.n.e. tworzona przez Celtów, przejęli ją Germanie a potem Słowianie).

Dział Izby tworzony przez uczniów na obszarze od Babimostu po Rakoniewice i od Wielenia po Boruję Kościelną. Najwięcej znalezisk na tym obszarze znajdowało się w okolicy Wolsztyna, Obry i Jażyńca (jest to epoka brązu i żelaza) oraz Błotnicy i Przemętu (neolit, epoka żelaza). Zawiera wartościowe pamiątki takie jak urny, łzawik z kultury łużyckiej, siekierki, topory , nóż krzemienny.

Galeria: