Projekt Global Volunteer

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych, dzięki współpracy z poznańskim biurem AIESEC, realizowali projekt Global Volunteer.  AIESEC to międzynarodowa organizacja studencka organizująca wymiany i praktyki zagraniczne.

 

W tegorocznej edycji projektu gościliśmy studentów z Brazylii, Sri Lanki i Turcji. Goście, Diogo – mieszkaniec Sao Paulo, Lahiru-  obywatel Sri Lanki  i Aghir – Kurd mieszkający obecnie w Stambule,  pracowali przez tydzień z uczniami Technikum (18 - 22 grudnia) Prowadzili zajęcia o swoich państwach, kulturze, stylu życiu i oczywiście jedzeniu. Jedzenie zawsze wywołuje dyskusję, gdyż szczególnie my, Polacy,  mamy się czym chwalić. Głównym założeniem projektu jest rozwijanie kompetencji językowych, bariery komunikacyjne zniknęły już po kilku minutach pierwszego spotkania, ponieważ goście byli super przyjaźni,      a uczniowie zmotywowani do mówienia po angielsku.

 

Oprócz nauki, zwiedzaliśmy nasz pięknie udekorowany, świąteczny Wolsztyn. Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie ze starostą wolsztyńskim, panem Januszem Frąckowiakiem. Goście opowiadali o sobie i zwiedzali urząd. Czuliśmy się zaszczyceni, ponieważ była to pierwsza wizyta zagranicznych gości w polskim urzędzie,         a reprezentacja uczniów mogła poznać pana starostę.

 

Super niespodzianką była prezentacja strzyżenia i układania fryzur. Okazało się, że pasją Agira jest fryzjerstwo. Zaprosiliśmy go do naszego szkolnego salonu, gdzie wykonał artystyczne fryzury w obecności uczniów klasy 3f.

 

Zaprosiliśmy studentów na szkolne spotkanie opłatkowe, podczas którego zapoznali się          z naszymi świątecznymi tradycjami. Złożyliśmy sobie życzenia, a goście nauczyli nas życzeń w swoich językach, po portugalsku, turecku, kurdyjsku i syngalesku.

 

Dziękujemy panu dyrektorowi -  za pomoc przy realizacji projektu, studentom -  za ich entuzjazm i chęć do pracy,  uczniom - za aktywny udział w zajęciach.

 

Więcej zdjęć - na  szkolnym facebooku.