Podsumowanie Szkolnych Dni Języka Polskiego

24 kwietnia 2017 roku odbyło się uroczyste podsumowanie Szkolnych Dni Języka Polskiego.
W ramach  Szkolnych Dni Języka Polskiego zorganizowane zostały  konkursy, wykłady, projekty.

Tegoroczne obchody  zainicjował wykład prof. Magdaleny Hawrysz z Uniwersytetu Zielonogórskiego  "O kulturze zamkniętej w języku".

Na lekcjach wiedzy o kulturze realizowany był projekt „Żywe portrety”. Uczniowie indywidualnie lub w zespołach próbowali wcielić się w portretowane postacie z oryginalnych dzieł malarskich. Galerię przygotowanych prac mogliśmy podziwiać przez cały miesiąc na pierwszym piętrze. Przedsięwzięcie wzbudziło wiele pozytywnych opinii, emocji i wrażeń. Jury nagrodziło autorów tych prac , które najwierniej ,najdokładniej odwzorowywały wybrany obraz. Równorzędne wyróżnienia  w postaci dyplomów i upominków otrzymali:

Anna Lehmann i Wiktoria Chlebowska  z kl. 2E za nastrojowe i klimatyczne odwzorowanie obrazu Georges’a de la Tour Maria Magdalena,
Beniamin Janusz , Bartosz Czekaj i Sebastian Firynowicz z kl. 2M  za pomysł i precyzję wykonania. Panowie  popracowali nad obrazem Rene Magritte’a - Mężczyzna w meloniku,
Sandra Domagała ,Wiktoria Wyrwa i Natalia Matysik   z kl.2E  za niezwykle udaną wersję Młodej  dziewczyny  czytającej książkę  Jeana Fragranda

Z okazji Szkolnych Dni Języka Polskiego zorganizowane zostały  konkursy: plastyczne , poezji śpiewanej i recytatorski oraz konkurs na nagranie słuchowiska radiowego. 

W związku z 90 rocznicą uchwalenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym młodzież, zwłaszcza klas pierwszych,  wykonała ilustracje hymnu narodowego oraz plakaty promujące wzorową postawę w trakcie odśpiewywania hymnu. Jury konkursu  przyznało równorzędne wyróżnienia autorkom ilustracji do hymnu narodowego:

Agnieszce Borowczak  z kl. 3EH
Sarze Jodko z kl. 1E
Weronice Dziwis  z kl. 3EH

Nagrody za plakat promujący wzorową postawę w trakcie śpiewania Hymnu Narodowego otrzymały:

Weronika Dawid 2s
Weronika Młynkowiak 3f
Martyna Bernaciak 1E

W konkursie poezji śpiewanej i konkursie recytatorskim jury przyznało nagrody następującym wykonawcom:
Konkurs Poezji Śpiewanej

I-    Angelika Malcher 3f
II-    Amanda Jóźwiak 3BL
III-    Wojciech Przybyła 4I

Nagroda Publiczności 

Daria Przymuszała i Kacper Wieczorek – 2E

Konkurs Recytatorski

I-    Izabela Jakubowska 4EH
II-   Aleksandra Gawron 1E
III-  Jakub Trawiński 2M

Wyróżnienie otrzymali autorzy audycji radiowej promującej używanie  poprawnej polszczyzny przez młodzież : Adam Szymański i Błażej Borka z kl. 1E.

Zwycięzcom gratulujemy!