Szkolne Dni Języka Polskiego 2016

22 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie odbyło się uroczyste podsumowanie Szkolnych Dni Języka Polskiego.  W auli szkolnej pojawił się pan dyrektor Andrzej Wawrzynowicz, grono polonistek, uczestnicy konkursów i publiczność – klasa 1s, 1M, 2LO.

W ramach Szkolnych Dni Języka Polskiego grono polonistów  zorganizowało szereg konkursów: 

- plastyczny: zwalczający błędy językowe i „ Przysłowie w głowie” ,

- filmowy(propagujący poprawność językową),

- konkurs poezji śpiewanej,

- poetycki (wiersz promujący poprawność językową i kulturę słowa).

Dni Języka Polskiego w ZSZ

Szkolnym Dniom Języka Polskiego towarzyszyły  dwa dodatkowe wydarzenia:

  • 4 marca 2016 r. uczniowie z ZSZ w Wolsztynie  : Daria Przymuszała z klasy 1E, Bartosz Mrozkowiak i Wojtek Przybyła z klasy 3I z polonistką Eweliną Mikołajczak świętowali obchody Międzynarodowego  Dnia Języka Ojczystego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wzięli udział w konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych  „ Potyczki z polszczyzną”
  • W środę, 6 kwietnia, na zaproszenie p. Irminy Kotlarskiej,  ZSZ w Wolsztynie odwiedziła Pani Urszula Majdańska-Wachowicz, doradca metodyczny z Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Głogowie. Przeprowadziła z uczniami warsztaty multimedialne zatytułowane „Do you speak Ponglish?

  Cieszy fakt, że tak wielu uczniów zechciało wziąć udział w konkursach , warsztatach i wykładach.

  • W konkursie plastycznym zwalczającym błędy językowe udział wzięło 62 uczniów . Jury ,w skład którego wchodził Samorząd Uczniowski, pod przewodnictwem Izy Jakubowskiej z 3EH i panie polonistki  wyłonił trzy najlepsze prace. Pod uwagę  brano pomysł , jakość i staranność wykonania , poprawność językową , estetykę . Wyróżnione zostały prace :

-  1 miejsce Ewelina Skorupińska z kl. 1E,

- 2 miejsce Jakub Barczewski i Norbert Molicki z kl. 2BL,

- 3 miejsce Anna Kubaś, Marta Pacyna i Danuta Dopierała z kl. 1I.

  • Na  konkurs plastyczny „ Przysłowie w głowie” wpłynęło 81 prac . Wybrano cztery najciekawsze. Nagrodzone prace należą do: Karoliny Forelle z 3EH, Doroty Przybyły z 1HT, Karoliny Kaczmarczyk z 4EH oraz Mateusza Drymela i Kacpra Jobke z 2BL .
  • Konkurs na wiersz promujący piękno języka ojczystego i kulturę słowa wygrał Jakub Barczewski z kl. 2BL.
  • Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs poezji śpiewanej . Po wielu latach przerwy udało się zebrać liczne grono chętnych do popisów wokalnych. Repertuar był bardzo zróżnicowany. Jury wyłoniło czworo zwycięzców :

- 1miejsce Amanda Jóźwiak,

- 2 miejsce ex aequo  Daria Przymuszała i Marta  Żok,

- 3 miejsce  Wojciech Przybyła.

  • Na konkurs filmowy  wpłynęły trzy filmiki promujące poprawność językową. Jury postanowiło nagrodzić wszystkie.

I miejsce jury przyznało ekipie z klasy 1M za oryginalny pomysł , scenariusz i profesjonalną grę aktorską : Michał Fliegier, Marcin Fliegier, Sebastian Firynowicz, Beniamin Janusz, Tomasz Janczewski. 

II miejsce zajęły uczennice z klasy 1E : Przybyła Patrycja, Przybyła Weronika, Wyrwa Wiktoria. Dziewczyny w zabawny, zwięzły  sposób pokazały jak mówić poprawnie .

 III miejsce zajął wykład „profesora” Borysa Matuszkiewicza , który w zabawny sposób, przy pomocy Łukasza Firleja wyjaśnił skomplikowane zawiłości języka polskiego.

Laureaci konkursów otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy i oceny z języka polskiego.

 Wszystkim  gratulujemy i zapraszamy do udziału w Szkolnych Dniach Języka Polskiego za rok!