PROGRAM AGORA MŁODZIEŻY ZAMEK TREBNITZ

W poniedziałek 26.11.2018r. siedmiu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych wraz z opiekunem udało się pociągiem do Poznania. Około południa zameldowaliśmy się w Hostelu Blooms przy ulicy Kwiatowej, gdzie zostaliśmy serdecznie przywitani przez koordynatora projekty ze strony polskiej - Panią Magdalenę Antoniewicz. Po przyjeździe grup z Niemiec i Nowego Tomyśla udaliśmy się na obiad do restauracji Sphinx. Następnym punktem programu była wizyta w Centrum Rekreacyjno-Sportowym, gdzie odbyły się zajęcia integracyjno - językowe. Wśród zabaw najbardziej nam się podobały przedstawienie się oraz pokazywanie gestami swoich zainteresowań. Następnie bez użycia słów ustawiliśmy się wg miesiąca urodzenia i wzrostu, a potem w grupach utworzyliśmy słownik projektowy. Kolejnym zadaniem było stworzenie swojego 'dream team'. Po wyczerpujących zabawach udaliśmy się do Hostelu, po czym zostały przydzielone pokoje. O godzinie 18:00 pojechaliśmy do centrum Posnania, gdzie zjedliśmy kolację i poszliśmy zagrać w kręgle. O godzinie 23:00 wróciliśmy do miejsca zakwaterowania.

Następnego dnia po zjedzonym śniadaniu rozpoczęliśmy grę miejską, polegała ona na realizacji wyznaczonych zadań. Szukaliśmy mianowicie charakterystycznych, symbolicznych miejsc w Poznaniu m.in. Kolegium Pojezuickie, gdzie obecnie znajduje się Urząd Miasta, Poznański Kościół Farny i Ratusz. Następnie udaliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego. Ten nowoczesny wieżowiec zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. W auli głównej uczniowie z Nowego Tomyśla i Lubben przedstawili efekty projektów wykonanych podczas majowego spotkania w Zamku Trebnitz i dokończonych przez nich w swoich szkołach. Po zjedzonym obiedzie udaliśmy się do Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, po którym zostaliśmy oprowadzeni. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę do Trebnitz gdzie krótko po godzinie 20:00 zameldowaliśmy się. Przywitał on nas obfitą kolacją.

W środę o godzinie 8:00 zjedliśmy śniadanie, a następnie przystąpiliśmy do realizacji dalszych punktów programu. Najpierw nastąpiło sformułowanie naszych oczekiwań związanych z kolejnymi dniami projektowymi. Po kilkugodzinnej pracy nad projektami udaliśmy się na spacer po okolicy. Ciekawym zadaniem była wizualizacja naszych oczekiwań projektowych. Po kolacji wszyscy chętnie uczestniczyli w grach i zabawach.

W czwartek po zjedzonym śniadaniu w dalszym ciągu skupialiśmy się na naszych projektach (były m.in. gry, zabawy, tańce np. belgijka, macarena). Około godziny 11:00 odwiedziły nas delegacje szkół z Wolsztyna i Lubben wraz z dyrektorami. Zaprezentowaliśmy im efekty naszej kilkudniowej pracy. Każda z grup opowiadała po polsku i niemiecku o przygotowanych zagadnieniach. Omawialiśmy dlaczego warto realizować polsko-niemieckie spotkania młodzieży, jakie mogą być źródła finansowania, jaki kształt i formę mogą mieć te spotkania. Po naszych prezentacjach głos zabrali dyrektorzy szkół z Wolsztyna i Lubben. Byli oni zachwyceni efektami naszej pracy, z uznaniem wypowiedzieli się na temat uzyskanych rezultatów. Dyrektor naszej szkoły powiedział, że jeżeli współpraca polsko-niemiecka wśród młodzieży będzie rozwijała się tak dobrze, to z pewnością nasze kraje w przyszłości będą harmonijnie koegzystowały zabiegając o dobro swoich obywateli.. Wspólnie z dyrektorami obejrzeliśmy fotorelację z całego projektu, a następnie zatańczyliśmy belgijkę i macarenę. Po południu otrzymaliśmy ambitne zadanie polegające na nakręceniu krótkiego filmu, który miał przedstawiać nasze wrażenia dotyczące projektu oraz to, czego się nauczyliśmy. Wieczorem nastąpiła prezentacja naszej twórczości artystycznej, filmy wzbudziły podziw i uznanie wszystkich uczestników. O godzinie 20:00 rozpoczęły się Andrzejki przygotowane przez grupę z Nowego Tomyśla.

Piątek – ostatni dzień projektu, miał na celu dokonanie podsumowań, ewaluacji. Dzieliliśmy się swoimi wrażeniami, tym co nam się podobało oraz mówiliśmy o tym co można było zrobić lepiej. Ostatnim punktem było rozdanie certyfikatów i wspólne zdjęcie pożegnalne. Po posiłku wszyscy udali się w drogę powrotną. Pozostaną nam wspaniałe wspomnienia i nadzieja na ponowne spotkanie.

W projekcie uczestniczyli: Wiktoria kl. 2IT, Julia kl.2IT, Marcela kl.2B, Małgorzata kl. 2B, Patrycja kl. 2E, Patryk kl.2L1, Dawid kl.2L1 oraz opiekun Grzegorz Lemański