Uczniowie ZSZ na obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

W piątek 2 marca br. reprezentacja naszej szkoły udała się na Uniwersytet Zielonogórski na obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Zaproszeni uczniowie, przez Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego (oddział w Zielonej Górze) i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, to:

Jakub Barczewski kl. 4BL
Mikołaj Kuźbicki kl. 4 I
Bartosz Słowiński kl. 3 BL.

Męska drużyna od godz. 10:00 brała udział w „Potyczkach z polszczyzną”. Chłopcy sprawdzali swoją wiedzę na temat języka ojczystego: uzupełniali interpunkcję w tekstach, dopowiadali przysłowia, zabawiali się polisemią, zapożyczeniami, odgadywali pochodzenie imion, biogramy i odpowiadali na pytania – o kim mowa?, wykreślali tytuły, były również kalambury, literowe zbitki i kategoria „Wyśpiewane”, którą to przygotowała nasza nauczycielka, pani dr Irmina Kotlarska.

Następnie o godz. 13:00 wysłuchali wykładu prof. dr hab. Małgorzaty Mikołajczak pt. „Sowie zagadki. Jak czytać poezję Zbigniewa Herberta”. Kontynuacją obchodów będą IV Szkolne Dni Języka Polskiego, w których będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Odbędą się w dniach 9-13 kwietnia br., a świętować je będziemy pod hasłem: „Moja ojczyzna – moje miasto – mój dom”. Towarzyszyć im będzie szereg konkursów: recytatorski, poezji śpiewanej, na plakat, literacki… Gościem specjalnym będzie pani dr Kaja Rostkowska-Biszczanik z Zakładu Komunikacji Językowej UZ.

Serdecznie zachęcamy do udziału smiley