Jubileusz w Zespole Szkół Zawodowych

Marcin Rożek ZSZ

Parafrazując słowa Jana Stanisławskiego moglibyśmy rzec: Pięćdziesiąt lat minęło jak jeden dzień.... To właśnie w 1969 roku szkole zawodowej nadano imię Marcina Rożka. 6 czerwca - pół wieku później, my - nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście - z dumą świętowaliśmy to niezwykłe wydarzenie. 

Na szkolnym dziedzińcu zajęto miejsca. Jubileusz rozpoczął się uroczystym apelem, na który licznie przybyło wielu znakomitych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej - pan Krzysztof Paszyk. Życzenia przesłała również pani Poseł Marta Kubiak. Nie zabrakło włodarzy powiatu oraz gmin. Z radością witaliśmy przedstawicieli cechu, dyrektorów szkół, byłych dyrektorów ZSZ, przedsiębiorców współpracujących ze szkołą oraz tych, którzy mieli największy wpływ na kształtowanie się szkolnictwa zawodowego w Wolsztynie - emerytowanych nauczycieli. 

Tego dnia padło wiele ważnych słów. Dyrektor szkoły - pan Ireneusz Rajman - nie ukrywał zadowolenia z tego, że przyszło mu kierować tak dobrze rozwiniętą placówką. Swoje zadowolenie z działalności szkoły wyraził w krótkim przemówieniu również Wicekurator Oświaty pan dr Zbigniew Talaga. Słowa uznania usłyszeć można było od burmistrzów i wójtów, którzy dumni są z poziomu edukacji, jaki kierowy jest w stronę uczniów, wywodzących się z ich terenów. 

Radość z okazji jubileuszu dopełniona została kolejnym wydarzeniem, które zapisze się na kartach dziejów. Przewodniczący rady Powiatu Wolsztyńskiego - pan Janusz Mrozkowiak - odczytał uchwałę o nadaniu imienia Marcina Rożka Technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie. To wydarzenie dało początek niezwykłemu dziełu. Powstało ono na jednej ze ścian budynku szkoły. Patron Technikum i Szkoły Zawodowej pojawił się na pięknym muralu wykonanym przez pana Marka Maksimovicha.

Dopełnieniem pierwszej części uroczystości okazał się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Korpusu Kadetów z Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie.

Nadmienić należy również, że niezwykłego charakteru dodały także przybyłe tego dnia poczty sztandarowe: poczet Cechu Rzemiosł Różnych, poczet Ogródków Działkowych im. M. Rożka, poczet Szkoły Podstawowej im. M. Rożka w Kosieczynie, poczet Szkoły Podstawowej im. M. Rożka w Kaszczorze, poczet Szkoły Podstawowej im. M. Rożka w Jabłonnej, poczet Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie, poczet Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie, poczet Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie.

Na drugą część uroczystości udaliśmy się do szkolnej auli. Tam oglądnąć mogliśmy archiwalne filmy o Marcinie Rożku, początkach Zespołu Szkół Zawodowych i dawnym Wolsztynie. Powrót do teraźniejszości zapewniła projekcja filmu promującego szkołę, który pokazał pełen wachlarz możliwości,  czekających na przyszłych wychowanków. Wytchnieniem dla duszy w tym upalnym dniu był bez wątpienia koncert, przygotowany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Ireny Pfeiffer w Wolsztynie. 

Tuż po wykładzie pana dra. Zdzisława Kościańskiego - członka zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - ostatni raz tego dnia głos zabrał pan Ireneusz Rajman, który z radością wręczył statuetki  zasłużonym dla szkoły.  

6 czerwca minął szybko, jednak w pamięci każdego, kto czuje się związany z Zespołem Szkół Zawodowych w Wolsztynie pozostanie na długie lata. I takich długich lat życzmy szkole jak najwięcej

H.Kotlińska